Príťažlivá a čistá vôňa s výnimočnou intenzitou
Piżmo, mošus, moschus lub musc – wszystkie te nazwy wskazują na jedną z najstarszych i zarazem najpopularniejszych substancji zapachowych. Do naszego regionu rzekomo przywiózł ją Marco Polo, który spotkał sią z nią podczas jego podróży po Kaszmirze. Piżmo pełni w perfumach 2 funkcje:
- uzupełnia i podkreśla tony pozostałych składników – dlatego często w opisach poszczególnych zapachów piszemy, że zapach stabilizuje się w piżmowej bazie,
- perfumom nadają wyjątkowo zmysłowy i atrakcyjny zapach.
Jak pachnie piżmo?
Wiele osób postrzega zapach piżma jako ciężki, zwierzęcy aromat, ale jego zapach jest raczej czysty i zmysłowy – zupełnie inny niż mógłby się do tej pory wydawać. Jest pudrowy wręcz kremowy, lekko słodki i przyciągający. Charakteryzuje go:
Zmysłowość
Nadaje perfumom wyjątkowy, atrakcyjny aromat, którego nie potrafi wytworzyć żaden inny składnik.
Czystość
Chociaż pierwotnie jest to składnik zwierzęcy, nie czujecie w nim nic „brudnego”. Piżmowy zapach jest przyjemnie czysty.
Intensywność
Piżmo nadaje perfumom doskonałą intensywność. Potrafi wychwycić prawdziwy zapach wszystkich pozostałych składników i wspierać trwałość zapachu na skórze.
Esencje piżmowe oprócz sztuki perfumeryjnej były kiedyś wykorzystywane w medycynie naturalnej i aromaterapii. Świetnie oddziałuje na psychikę, ponieważ może odprężyć umysł, pobudzić ciało i wprawić w dobry nastrój. Uważany jest za silny afrodyzjak.
Skąd pochodzi piżmo?
Ponieważ piżmo jest bardzo dobrze znanym składnikiem, być może udało się Wam dowiedzieć się, skąd pochodzi: Jest produkowane przez zwierzę zwane piżmowcem syberyjskim, kabanga (moschus moschiferus). Samce tego górskiego gatunku, wraz z feromonami, wydzielają go w okresie wabienia, aby przyciągnęły uwagę samic.
To prawdziwe piżmo kabarowe uważane jest za jeden z najdroższych naturalnych składników w perfumerii. Kiedyś było bardzo drogie, nawet cenniejsze niż złoto. Wynikało to z faktu, że było naprawdę trudne do zdobycia. Kabar naturalnie występuje tylko w górzystych obszarach Tybetu, Pakistanu, Indii, Syberii i Mongolii.
Dlaczego mówimy w czasie przeszłymi? Ponieważ dziś używanie i pozyskiwanie prawdziwego piżma jest zabronione. Z względu na to, że był to bardzo drogi składnik, Kabar stał się celem kłusowników, a jego populacja gwałtownie spadała. Dlatego też ekolodzy uznali go za zwierzę chronione. Dziś piżmo jest produkowane syntetycznie lub z roślin takich jak archanioł lekarski czy hibiskus piżmowy. Zarówno piżma roślinne, jak i syntetyczne mają zapach nie do odróżnienia od zapachu zwierzęcego.
Perfumy z piżmem
Piżmo używane jest w perfumach damskich, męskich i unisex. Dodaje do pachnących kompozycji miękkości, zmysłowości i potrafi je tzw. stabilizować. Posiada świetne właściwości utrwalające, które przedłużają trwałość zapachu na skórze.