Słodki i obfity zapach białych kwiatów
Wiecznie zielony krzew jaśminu należy do rodziny oliwek. Jest podobny do bzu, oliwki czy osmantusa. Jego drobne, niepozorne kwiaty nie tylko pięknie prezentują się w ogrodach, ale też cudownie pachną. Ich zapach jest popularny od wielu dziesięcioleci, a może nawet wieków. Obok róży jaśmin jest jednym z najstarszych składników dodawanych do perfum.
Na przykład twierdzi się, że około 80% perfum wyprodukowanych w pierwszej połowie ubiegłego wieku zawierało jaśmin. Dziś sytuacja jest nieco inna, ale mimo to jaśmin nadal cieszy się dużą popularnością. Jest to jeden z najczęściej używanych składników w nowoczesnych perfumach, a wiele luksusowych marek uprawia go na własnych plantacjach.
Jak pachnie jaśmin?
Profil zapachowy jaśminu można charakteryzować jako: słodki, bogaty, biały kwiatowy. W rzeczywistości możecie go sobie przedstawić jako słodki i zmysłowy zapach z bardzo delikatną, świeżą nutą. Jego rolą w perfumach jest podkreślenie pełnego, zmysłowego i kwiatowego aromatu.
Nie każda esencja jaśminu jednak pachnie tak samo. Może mieć różny efekt w zależności od miejsca uprawy, ale także w zależności od metody przetwarzania. Inny charakter mogą mu nadać również pozostałe składniki użyte w danych perfumach. Zsyntetyzowany w laboratorium może pachnieć:
- indolicznie – odurzająco kwiatowo,
- bardziej świeżo – ze świeżymi zielonymi nutami.
Ekstrakt z jaśminu, obok esencji z róży, jest uważany za podstawowy składnik w przemyśle perfumeryjnym. Ponieważ jest używany od wieków, jego zapach jest również bogato wspominany w literaturze. Często łączy się z określeniami takimi jak egzotyczny, piękny, zmysłowo bogaty, intensywny lub odurzający. Nazwę jaśmin, z łac. Jasminum, można przetłumaczyć jako dar od bogów. Trzeba przyznać, że dla producentów perfum, a także dla nas, miłośników zapachów, jaśmin to prawdziwy dar. Dzisiejsza perfumeria z pewnością nie byłaby tym, czym jest bez jaśminu.
Są rożne rodzaje jaśminu. Jakie gatunki są używane w przemyśle perfumeryjnym?
Jeśli zdecydujecie się posadzić jaśmin w swoim ogrodzie, nie oznacza to, że dzięki niemu pojawi się wspaniały i przenikliwy zapach. Istnieje kilka rodzajów jaśminu. Najczęściej stosowanym jaśminem w perfumerii jest jaśmin biały, zwany także jaśminem pospolitym (łac. Jasminum officinale).
Gatunek ten rośnie naturalnie i w wielkiej ilości w Himalajach. To nawet narodowy kwiat Pakistanu. W uprawie jest stosunkowo mało wymagający, dzięki czemu niekiedy na przełomie XVI i XVII wieku trafił do Europy. Pierwsze komercyjne „plantacje” jaśminu w Europie powstały również mniej więcej w XVII wieku, a konkretnie w mieście Grasse na południu Francji – tak zwanej stolicy perfum. Swoje plantacje jaśminu nadal tam prowadzi na przykład firma Chanel.
Następnym popularnym jaśminem w perfumiarstwie jest jaśmin sambac, u nas znany również jako jaśmin arabski. W celu uzyskania aromatycznych ekstraktów dla perfumerii, poza Francją, jaśmin uprawia się „przemysłowo” m.in. w Chinach, Indiach, Egipcie i innych krajach. Różne obszary upraw oznaczają także trochę inny zapach jaśminu.
Perfumy z jaśminem
Ponieważ jaśmin pachnie słodko i kwiatowo, jest częściej stosowany w damskich perfumach. W męskich perfumach jest raczej rzadkością, albo pełni rolę dodatkowego składnika – i przez to w kompozycji trudno go wyczuć.
Na koniec, przedstawiamy Wam najlepsze zapachy z jaśminem. Wśród nich znajdziecie klasyczne zapachy kwiatowe, ale także niezwykłe orientalne zapachy. Jaśmin ma w każdym z nich nieco inny „odcień”. Możecie więc wybrać dokładnie taką formę jaśminu, która najbardziej Wam odpowiada. Kiedy zapoznacie się z perfumami damskimi, mamy dla Was na koniec małą perełkę – perfumy męskie i unisex, które zawierają jaśmin. Szczególną uwagę zwracamy na męski Amouage – Reflection Man i unisex Baccarat Rouge 540, w których poczujecie mocny ślad jaśminu. Oba perfumy pachną bosko.