W branży perfumeryjnej spotykamy różne nazwy zapachowe – perfumy, wodę toaletową, wodę kolońską itp. Każda z tych nazw reprezentuje inną kategorię zapachów. Kategorie te rozróżniamy na podstawie ilości substancji aromatycznych użytych w zapachu. W jaki sposób jakość zapachu zależy od tej ilości?
Procent substancji aromatycznych w składzie zapachu zależy od jego intensywności i trwałości. Ich stężenie w poszczególnych zapachach może wynosić od 1 do 40%. W związku z tym wyróżniamy podstawowe kategorie zapachów: perfumy, wodę perfumowaną, wodę toaletową, wodę kolońską i wodę po goleniu.
Perfumy
Perfumy zawierają największe stężenie substancji aromatycznych, mianowicie 15-30%. Tym samym mają najwyższą intensywność, a jednocześnie najdłużej – do 12 godzin – utrzymują się na skórze. Najlepsze perfumy na świecie czasami osiągają wartość do 40% substancji aromatycznych.
Chociaż może się to wydawać jako niewiele, stężenie ponad 40% może już nie pachnieć przyjemnie i przeszkadzać użytkownikowi perfum. Nasze perfumy również należą do kategorii perfum.
Woda perfumowana – Eau de parfum (EDP)
Woda perfumowana, zaraz po perfumach, jest następna w wysokości jakości. Na arenie międzynarodowej nazywamy ją akronimem EDP – Eau de parfum. Zawiera 8-15% esencji aromatycznych. Jest więc nieco mniej skoncentrowana niż prawdziwe perfumy, ale na skórze utrzymuje się przez długich 8 godzin.
Woda toaletowa – Eau de toilette (EDT)
Stężenie 4-8% osiąga woda toaletowa, znana na całym świecie jako Eau de toilette (ETD). Ponieważ utrzymuje się na skórze średnio przez 4 godziny, konieczne jest stosowanie jej kilka razy dziennie. Do codziennego noszenia niektórzy ludzie lubią te mniej intensywne zapachy i wolą je od perfum.
Woda kolońska – Eau de cologne (EDC)
Woda kolońska zawiera 3-5% składników aromatycznych. Jest przeznaczona dla mężczyzn. Ze wszystkich rodzajów zapachów jest najmniej skoncentrowana, a ponieważ nie zawiera podstawy zapachu, z czasem znika całkowicie. Esencje są najczęściej mieszane z alkoholem.
Woda po goleniu
Woda po goleniu zawiera tylko 3% składników aromatycznych. Dodaje się do niej alkohol, a jego głównym celem jest dbanie o skórę po goleniu. Dlatego nie pachnie intensywnie, ani nie musi być długotrwała. Dla mężczyzn o wrażliwej skórze przeznaczony jest balsam po goleniu, który ma gęstszą konsystencję i zwykle nie zawiera alkoholu. Zawartość esencji balsamu po goleniu, podobnie jak w przypadku wody po goleniu, nie przekracza 3%.
Od czego jeszcze zależy intensywność zapachu?
To, jak długo zapach utrzymuje się na skórze, wynika również z charakteru zapachu. Niektóre rodzaje zapachów, pomimo tego samego stężenia, trwają krócej niż inne. Na przykład pikantne zapachy naturalnie trwają dłużej niż zapachy cytrusowe. Oczywiście samo stężenie substancji aromatycznych ma największą zasługę.
Następnym razem, gdy będziesz wybierać perfumy, przeczytaj uważnie kompozycję, aby przypadkowo nie kupować na przykład wody toaletowej. Jeśli chcesz być tego z nami pewny, przeczytaj więcej o naszej firmie lub zapoznaj się z ofertą naszych zapachów i wybierz ten, który będzie ci najbardziej pasował.