Złota zasada przechowywania perfum brzmi: Nigdy nie wystawiajcie perfum na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ale co robić latem, kiedy do wnętrz wpada również więcej światła, a może chcelibyście zabrać perfumy na wakacje lub w podróż? Zestawiliśmy dla Was najważniejsze zasady, które pomogą Wam odpowiednio przechowywać perfumy i sprawią, że zapach na Waszej skórze utrzyma się dłużej. Zobaczcie, jak to zrobić.
W lecie wkładajcie perfumy do szafki
Latem pozostawiajcie perfumy w pudełku lub przechowujcie je w zamkniętej szafce lub szufladzie. Promienie UV mogą go zdegradować i całkowicie zdeformować jego zapach. Następną przyczyną, która może powodować podobne uszkodzenia, jest tlen. Dlatego zamykajcie perfumy natychmiast po ich użyciu, i w żadnym przypadku nie przelewajcie ich do innego flakonika.
Oryginalne fiolki są wykonane w taki sposób, aby do ich zawartości nie przedostawały się tlen i wilgoć. Dodatkowo zapobiegają wyparowaniu perfum i aromatów. Otwierając flakon i manipulując z zapachem ryzykujecie jego całkowite zniszczenie. W ogóle dlaczego wspominamy o przelewaniu perfum, kiedy nawet o tym nie pomyśleliście? Niektórzy sprzedawcy perfum oferują w swoim asortymencie również mniejsze flakoniki z perfumami, które opisują jako „doskonały wybór w przypadku podróży”. Ale takie podejście rzeczywiście nie jest aż takie idealne.
Ale co zrobić, jeśli chcecie zabrać perfumy ze sobą na plażę, ale jednocześnie nie chcecie zostawiać ich w cieple i wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych?
Jest jeszcze jeden sposób, aby bezpiecznie „dostać” perfumy do mniejszego flakonika. Jeśli chcecie zabrać swoje perfumy na plażę lub na basen, skorzystajcie z naszego atomizera. Jest to w zasadzie rozpylacz wielokrotnego napełniania, do którego można „nabrać” 2 ml perfum bez konieczności odkręcania butelki i poruszenia jej uszczelnienia. Ilość w atomizerze wystarczy na kilka “pryśnięć” przy basenie lub na jednodniowej wycieczce. Atomizer zamówicie tu, przy zamówieniach powyżej 35 € otrzymacie go od nas gratis w prezencie.
Atutem mogą być również perfumy do podróży – to niewielka, wdzięczna buteleczka, która nie zajmuje dużo miejsca w bagażu podręcznym i powinna wystarczyć na standardowe długie wakacje. Zużywając zawartość szybciej niż w dużej butelce o pojemności 50 ml, minimalizujecie czas, w którym perfumy mogą zostać zdegradowane. Perfumy do podróży tworzyliśmy właśnie z myślą o urlopach i wyjazdach.
Jak sprawić, by tego lata Wasze perfumy dłużej utrzymały się na Waszym ciele?
Wydaje się Wam, że bez względu na to, ile się “sprejujecie”, w lecie jakby szybciej znika zapach z Waszego ciała? Nie musi to być tylko pozorne. Zapach perfum może niszczyć też nasz pot. A ponieważ letnie temperatury i wilgotność zwiększają naturalną aktywność gruczołów potowych, może to skutkować niższą intensywnością zapachu.
Na tę naturalną funkcję organizmu nie macie wpływu. Można jednak wpłynąć na prawidłowe przechowywanie perfum i właściwe ich używanie. W połączeniu z kilkoma innymi „pomysłami” możecie wytworzyć na ciele trwalszy i intensywniejszy zapach. Co więcej możecie zrobić, aby zapach na ciele utrzymał się dłużej?
1. Nawilżajcie skórę
Sucha skóra to naprawdę złe środowisko dla zapachu. Wynika to z faktu, że do utrwalenia zapachu na skórze potrzebna jest wilgotność. A tą skóra osiągnie tylko dzięki rzetelnemu, odpowiedniemu jej nawilżaniu.
Perfumy dłużej utrzymują się na nawilżonej skórze. Słońce, sól w morzu czy chlor w basenie mogą ją wysuszyć, dlatego latem trzeba zwracać uwagę na zwiększoną hydratację. Idealnie będzie użycie bezzapachowego balsamu do ciała, aby jego zapach nie przykrywał perfum.
2. Zawsze aplikujcie perfumy na punkty pulsu
Punkty tętna to najcieplejsze miejsca na ciele, w których krew “pulsuje” najbardziej. Ciepło ciała pomaga intensywniej rozprowadzić zapach w otoczeniu, dlatego perfumy należy aplikować właśnie w tych miejscach. Znajdują się na nadgarstkach, szyi, wewnętrznej stronie łokci, za uszami, na klatce piersiowej między piersiami, a także na dolnej szczęce.
Jeśli jednak nałożycie krem przeciwsłoneczny na skórę, na przykład w miejscu tętna, zapach perfum zostanie przykryty zapachem kremu przeciwsłonecznego. W takich przypadkach trzeba być nieco bardziej oryginalnym. Perfumy aplikujcie na te punkty pulsu, na których nie został rozprowadzony krem przeciwsłoneczny – na przykład w otworach łokciowych, za uszami, w pępku lub za kolanami.
3. Nie pocierajcie o siebie nadgarstków
Twierdzenie, że możecie bardziej rozwinąć zapach, pocierając o siebie nadgarstki, jest prawdopodobnie jednym z największych mitów przemysłu perfumeryjnego. Prawda jest dokładnym przeciwieństwem tego stwierdzenia: tarcie „zabija” zapach i zapobiega jego rozwojowi. Więc jeśli rozpylacie perfumy na nadgarstkach, nigdy nie pocierajcie ich o siebie.
4. Wypróbujcie wazelinę
Chociaż to zalecenie nie jest sprawdzone w 100%, postanowiliśmy się nim z Wami podzielić: Perfumy powinny pachnieć intensywniej, jeśli najpierw nałożycie na miejsce aplikacji odrobinę wazeliny (lub bezzapachowego balsamu do ust). Na podstawie naszych „testów” nie mogliśmy ocenić, czy to działa, czy tylko nam się tak wydaje, ale ta prosta sztuczka jest zdecydowanie warta wypróbowania.
5. Przechowujcie perfumy prawidłowym sposobem
Właściwe przechowywanie jest kluczem do dłuższego utrzymywania się zapachu bez zmiany jego jakości. Chociaż powyżej opisaliśmy, jak dbać o perfumy, na zakończenie pokrótce podsumujemy te zasady jeszcze raz:
- Nie wystawiajcie perfum na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Trzymajcie je w ciemności.
- Zamykajcie natychmiast po ich użyciu.
- Nigdy nie wlewajcie perfum do innej butelki.
- Spryskajcie głównie punkty tętnicze.
- Pamiętajcie o nawilżeniu skóry. Tylko na nawilżonej skórze perfumy utrzymują się tak długo, jak powinny.