Czy możecie sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat perfum bez kwiatowych aromatów? Prawdopodobnie to nawet nie jest możliwe. Kwiaty to jeden z najpopularniejszych składników perfum. Kojarzone są głównie z zapachami damskimi, ale są również szeroko reprezentowane w perfumach męskich.
Aromaty kwiatowe są bardzo kompleksowe i różnorodne. Mogą sprawiać wrażenie delikatnych, eleganckich, ale też atrakcyjnych. Ich wspólnym znakiem, jest fakt, że w użyciu są bardzo lekkie i prawie każdy będzie się z nimi czuć komfortowo. Jeśli chcielibyśmy je bardziej szczegółowo skategoryzować, możemy podzielić je na kilka grup według aromatów. Jakie są w ogóle te najczęściej używane grupy kwiatów?
Białe kwiaty
Te naturalnie czyste i delikatne aromaty mogą pachnieć delikatnie lub atrakcyjnie w zależności od intensywności. Obejmuje to na przykład jaśmin, neroli, konwalię, wiciokrzew i inne delikatne białe kwiaty.
Różowe kwiaty
Zazwyczaj zaliczamy do tej grupy aromaty kwiatowe o wyraźnym, przenikliwym zapachu. Obejmuje to oczywiście różę, ale także piwonię, lilię, geranium, gerberę i inne podobne kwiaty.
Kwiaty pudrowe
Niektóre kwiaty mają jakby pudrowy odcień. Dostarczają zapachu niezwykłej miękkości, kremowości i elegancji. Do takich kwiatów należą fiołek, heliotrop, mimoza czy irys.
Jakie są te najpopularniejsze aromaty kwiatowe stosowane w perfumach?
Kwiatowa rodzina zapachów jest tak szeroka, że każdy znajdzie swój ulubiony aromat. Postawiliśmy sobie za zadanie odnalezienie 5 najpopularniejszych aromatów kwiatowych stosowanych w perfumach. Ponieważ nie ma statystyk, ile razy użyto tego lub innego aromatu, nasze perfumy oparliśmy również na opiniach klientów. Oto nasz ranking 5 najlepszych aromatów kwiatowych:
1. Róża
Na pierwszym miejscu, jednoznacznie musimy wspomnieć o królowej kwiatów – róży. Ten tradycyjny symbol miłości i romantyzmu jest od wieków używany w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Ma typowo kwiatowy a dla nas bardzo rozpoznawalny zapach, gdyż jest jednym z najpopularniejszych kwiatów w naszym regionie.
Zapach róży jest tajemniczy, romantyczny i typowo kwiatowo słodki. W perfumach działa głównie jako odświeżający i relaksujący aromat, który oczarowuje ludzkie zmysły. Jednak esencjonalny ekstrakt jest bardzo drogi. Do wyprodukowania 1 kg czystego olejku różanego potrzeba około 4 ton płatków. Ponadto, gdy wyobrazicie sobie, jak lekkie są płatki, 4 tony to naprawdę duża ilość. Więc na pewno nie znajdziecie róży w perfumach tanich i kiepskiej jakości.
Perfumy z zapachem róż w naszej ofercie
2. Jaśmin
Jeśli róża nazywana jest królową kwiatów, tak królem jest zdecydowanie jaśmin. W wielu krajach jego delikatne kwiaty symbolizują miłość i powszechnie używane są jako ozdoba uroczystości ślubnych. Za jego wyglądem nie pozostaje w tyle również jego zapach. Jest mocny, przenikliwy i według wielu jeden z najprzyjemniejszych na świecie. Opinia ta jest prawdopodobnie przekazywana od czasów starożytnych, ponieważ słowo yasmine z języka perskiego oznacza zapach.
Istnieją dziesiątki rodzajów jaśminu, ale tylko 2 rodzaje są używane w perfumerii – Jasmine Sambac i Jasmine Grandiflorum. Aromat obu rodzajów jest odurzający, korzenny, lekko słodki i owocowy. Ma dziwny, przyjemnie zwierzęcy odcień, przez co dla wielu osób staje się uzależniającym, dla innych jest jednak nie do zniesienia.
Co ciekawe, kwiat jaśminu w naturalny sposób uwalnia swój zapach dopiero nocą po zachodzie słońca. Uzyskanie jego aromatów jest zatem bardzo wymagające zarówno fizycznie, jak i finansowo. Do stosowania w perfumach aromat jaśminu jest często wytwarzany syntetycznie, ale mimo to nie traci swojego wyjątkowego charakteru.
Perfumy z wyrazistym aromatem jaśminu z naszej oferty
3. Tuberoza
Myślicie, że skończyliśmy z królewskimi oznaczeniami? Pomyłka. Tuberoza jest oznaczana jako królowa nocy. Jej zapach jest najbardziej intensywny w nocy. W wiktoriańskiej Anglii dziewczętom zakazano nawet odwiedzania ogrodów z tuberozą wieczorem, ponieważ wierzono, że ten zapach może je zwabić lub zaczarować.
Chociaż jest to oczywiście przesąd, tuberoza może Was opętać w określony sposób. Ma jeden z najbardziej wyrazistych aromatów kwiatowych. Jest odurzający, korzenny, ziemisty i egzotyczny. Wrażliwe nosy odnajdą w jej zapachu nawet metaliczne i kremowe nuty.
W swojej naturalnej postaci tuberoza jest jednym z najdroższych składników stosowanych obecnie w przemyśle perfumeryjnym. Do ekstrakcji esencji potrzebna jest bardzo duża ilość świeżych kwiatów. Podobnie jak jaśmin, aromat tuberozy jest wytwarzany syntetycznie i stosowany w większości perfum.
Popularne perfumy z tuberozą
4. Ylang-ylang
Ylang-ylang to dla nas prawdziwa egzotyka. Nie rośnie naturalnie w Europie, można go spotkać w Azji, Afryce czy na Karaibach. Ma bardzo delikatny i słodki aromat z nutą egzotycznych owoców. Kiedy go powąchacie, oczaruje Was jego kobiecy i romantyczny charakter.
Ylang-ylang jest również stosowany w aromaterapii, choć u nas bardzo rzadko. Ma działanie relaksujące i uspokajające. W perfumerii dodawany jest głównie do radosnych, owocowych zapachów, które przeniosą Was do krajów tropikalnych.
Perfumy z egzotycznym ylang-ylang
5. Lawenda
Długo zastanawialiśmy się nad ostatnią 5 pozycją. Na krótkiej liście znalazły się na przykład lilia, fiołek, piwonia, neroli czy gardenia. Ostatecznie jednak wygraną zostawiliśmy lawendzie. To jeden z najbardziej uniwersalnych kwiatów, jakie znamy. Znajduje zastosowanie nie tylko w perfumerii, ale również w aromaterapii, kuchni i medycynie naturalnej. Jego charakterystyczny zapach znany jest ze swoich właściwości uspokajających i relaksujących, dlatego zaleca się wąchanie go np. przed snem.
Zapachu samej lawendy chyba nie musimy opisywać. Przywołuje uczucie czystości, natury i relaksu. Jest dość aromatyczna i jeśli naprawdę skupicie się na jej zapachu, poczujecie w nim iskierki przypominające lukrecję – typowo zielone, świeże korzenne i lekko słodkie nuty.
Lawenda wnosi do perfum nutę czystości, delikatności i świeżości. Częściej stosowana jest w perfumach męskich. Rzadko jednak pełni rolę mocnego i przenikliwego aromatu. Pozwala w kompozycji raczej wyróżnić się innym nutom i tylko w tle idealnie dopełnia powstały zapach.